Birçok insan, daha sağlıklı beslenme, daha fazla egzersiz yapma, kendini yansıtma ve daha fazlası dahil olmak üzere COVID-19 salgını sırasında evde kalırken daha iyi alışkanlıklar oluşturmaya çalışıyor. Ancak yine de gelip soran bir sürü hastam var…

Dişlerimi günde iki kez fırçalıyorum, peki neden hala çürükler alıyorum?

Bu sorunun cevabı herkes için farklı olsa da, kavite oluşumu hakkında hastalarımla paylaştığım ve bu endişeyi gidermeye yardımcı olabilecek bazı genel prensipler var:

  1. Boşluklar nasıl oluşur?
  2. Dişlerinizin yeniden mineralleşmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?
  3. Dişlerinizi fırçalamak için günün en iyi zamanı ne zaman?

Boşluklar Nasıl Oluşur?

Tüm dişlerimiz minerallerden oluşur. Şekerli veya nişastalı yiyecekler yediğinizde veya içtiğinizde, dişlerinizdeki plaktaki bakteriler asit üretmeye başlar, ardından bu asit diş minesini (veya dişlerinizdeki koruyucu tabakayı) yer. Ağzınız kritik bir pH’ın altına düştüğünde ve daha asidik hale geldiğinde, dişler, dişlerimizdeki bu doğal mineralleri kaybetmeye başlar.

Ağzınızdaki pH’ın normale dönmesi yemek yedikten veya içtikten sonra yaklaşık 30-60 dakika sürer. Ancak, yemek yedikten veya içtikten sonra ağzınıza iyileşmesi için yeterli zaman vermezseniz ve şeker veya nişasta içeriği yüksek başka bir şey tüketirseniz, süreç yeniden başlar ve dişlerinizdeki plaktan asit oluşmaya devam eder.

Örneğin, 10 dakikada bir kutu soda içmek, bir saat boyunca yudumlamaktan çok daha iyidir çünkü ağzınız bu asidik içeceğe tekrar tekrar 60 dakika yerine sadece 10 dakika maruz kalacaktır. Dişleriniz yeniden mineralizasyon sürecine ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. 

Dişlerinizin Yeniden Mineralleşmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Tükürük bizim dostumuz! Tükürük, dişlerimizi korumada büyük bir yardımcıdır. Zararlı parçacıklardan doğal bir tampon görevi görür ve onları temizlemeye yardımcı olur. Dişlerimizde bulunan aynı mineraller tükürükte de bulunur, bu nedenle yemek yedikten sonra tükürük dişlere kalsiyum ve fosfat eklemeye yardımcı olur.

Ancak bazen bu yeterli olmaz ve florür burada devreye girer. Florür içeren diş macunu kullanarak veya florürlü musluk suyu içerek, bu yararlı özellikler tükürüğünüze yerleşir ve dişlerinizi korumaya yardımcı olur. Sonuç olarak, dişleriniz bir dahaki sefere içtiğiniz meyve suyundaki veya yediğiniz kurabiyelerdeki şeker ve asitten kurtulduğunda, dişleriniz daha güçlü ve çürümeye karşı daha dirençli bir mine oluşturmak için tükürüğünüze gömülü bu florür minerallerini kullanabilir.

Dişlerinizi Fırçalamak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Dişlerimizi günde iki kez fırçalamanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama gün içinde tam olarak ne zaman fırçalamalıyız? 

Siz uyurken, plak oluşturan bakteriler ağzınızda çoğalıyor. Sabah ilk iş dişlerinizi fırçalamak bu plak ve bakterileri ortadan kaldırarak faydalı olabilir. Sabahları dişlerinizi fırçalamak da yardımcı olur çünkü günün ilk öğününü yemeden önce ağzınıza florür verir. Ağzınızı gece boyunca çoğalan bakterilerden temizlemeye yardımcı olabilirsiniz, bu da kahvaltınızda aside dönüşen partiküllerin sayısını azaltmaya yardımcı olur!

Yemekten sonra fırçalamayı sevenlerdenseniz, fırçalamadan önce en az 30 dakika beklediğinizden emin olun. Bir yemeği bitirdikten hemen sonra fırçalarsanız, tükürüğünüzdeki bu yararlı mineralleri uzaklaştırıyor olabilirsiniz. Yemek yedikten sonra durulamaya ihtiyacınız varsa, su içmek veya şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını artırmaya yardımcı olabilir, böylece dişlerinizi sağlıklı tutma işini yapabilir.

Ayrıca, gece yatmadan önce dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olmak, uyurken uzun süreli asit maruziyetini sınırlayabilir. Genel olarak, ağzınızdaki zararlı bakteri ve partikülleri temizlemeye yardımcı olmak için günde iki kez fırçalamak çok önemlidir. Ancak, uyandığınızda ilk ve yatmadan önceki son şey olarak fırçalayarak rutininizi yükseltebilirsiniz.

Ağız sağlığı rutininizle ilgili sorularınız varsa – özellikle bu stresli ve benzeri görülmemiş zamanda – aşağıdan bir randevu talep edin ve ekiplerimiz size yardımcı olabilir!