Süt dişleri veya “süt dişleri” birçok nedenden dolayı çocuğun fiziksel, duygusal ve sosyal gelişiminde hayati bir rol oynar. Ne yazık ki, birçok ebeveyn, sonunda düştükleri için süt dişlerine bakmanın çok önemli olmadığı izlenimi altındadır.

İşte süt dişlerinin çocuğunuz için gerçekten çok önemli olmasının birkaç nedeni:

 • Genel Sağlık ve Beslenme: Sağlıklı dişler çiğnemek için gereklidir; Sağlıksız çürük dişler beslenme yetersizliğine neden olabilir. Tedavi edilmeyen çürük dişler, vücudun beyin ve boyun gibi diğer bölgelerine hızla yayılabilen ve hastaneye yatmayı gerektiren ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.
 • Kalıcı Dişlerin Hizalanması ve Pozisyonu: Süt dişleri, yer tutan ve yetişkin dişleri uygun pozisyonda yönlendiren yerden tasarruf sağlar. Süt dişleri erken kaybedilirse, bitişik dişler açık alanda sürüklenebilir ve yetişkin dişlerin sürmesi için yetersiz boşluk oluşturabilir, bu da çapraşıklık veya gömülülüğe neden olur.
 • Yüz Kemiklerinin ve Kaslarının Normal Gelişiminin Uyarılması: Sağlıklı yetişkin dişlerin gelişiminden de kısmen sorumlu olan kalıcı diş tomurcuğu süt dişlerine yakındır. Çürük süt dişleri tedavi edilmezse, çürük enfeksiyon şeklinde hızla gelişmekte olan yetişkin dişe doğru yayılır ve gelişimini engeller ve kalıcı hasara neden olur.
 • Konuşma Gelişimi: Süt dişlerinin varlığı ve konumu doğru telaffuzun oluşmasına yardımcı olur.
 • Benlik Saygısı: Çürük veya eksik dişler özgüven eksikliğine ve sosyal etkileşime neden olabilir.

Ebeveynlerin Çocuklarının Dişleriyle Yaptığı 5 Hata

Bu hataları yapmaktan kaçınarak çocuğunuzun ağzının sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz:

 1. Bebek muayenesini geciktirmek veya önemsememek. Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD), bir yaşına kadar bir Dişhekimliği Evi kurulmasını önerir. Tavsiye edilen, çocuğun diş hekimine ilk ziyaretinin bir yaşında veya ilk dişlerinden sonraki altı ay içinde gerçekleşmesidir.
 2. Bebeklerin biberonla yatmasına izin vermek .
 3. Diş macunu ve diş ipi ile fırçalama eksikliği – birçok ebeveyn rutin evde ağız bakımının öneminin farkında değildir.
 4. Yüksek şekerli diyetin kalitesi ve miktarı — aşırı şekerli içecekler  (meyve suyu, aromalı süt, soda) ve meyveli atıştırmalıklar, kurabiyeler ve şekerlemeler gibi atıştırmalıklar.
 5. X-ışınlarından vazgeçme . Diş röntgeni, diş hastalıklarını teşhis etmek için değerli bir araçtır.

Çocuklarınız İçin İyi Ağız Sağlığını Nasıl Uygularsınız?

Fırçalamada Boğa Olun; diş fırçalamayı bir savaş değil, eğlenceli hale getirin! Çocuğunuzun ağız sağlığını korumasına yardımcı olmanın bazı yolları şunlardır:

 • Birlikte fırçalayın . Rutin ağız bakımı alışkanlığı çocuklar büyüdükçe bir etki yaratır, ebeveynlerden ve bakıcılardan öğrendikleri alışkanlıkları uygulamayı seçerler.
 • Erken başla. Bebeklerin diş çıkıntıları ve dili , nemli gazlı bez veya bezle sık sık silinmelidir.
 • Dişler çıkmaya başladığında, yaşa uygun diş fırçaları ve diş macunu kullanın ve iki kurala uyun: günde iki kez iki dakika fırçalayın , ardından diş ipi kullanın.
 • Unutmayın, üç yaşından küçük çocukların sadece pirinç tanesi boyutunda florürlü diş macununa ve 3-6 yaş arası çocuklar için bezelye boyutuna ihtiyacı vardır.

İlk Diş Hekimi Ziyaretinden Sonra Rutin Diş Randevularını Planlayın

Tıpkı yetişkinlerin rutin ziyaretleri gibi, çocukların da  aksi tavsiye edilmediği sürece altı ayda bir diş hekimlerini görmeleri gerekir .

Ağız muayenesi, temizlik ve flor tedavisinin yanı sıra, yüksek çürük riskine bağlı olarak röntgen önerilebilir. Röntgen çok az risk vardır ler , kurşun önlük ve yüksek hızlı dijital filmler güvenliğini sağlamak ve çocuğa radyasyon miktarını en aza indirmek için kullanılır olarak.

Çocuğunuzun diş hekimine gitme kaygısını azaltmak için , ziyaretten birkaç gün önce olumlu bir şekilde konuşarak, diş hekimi ziyareti hakkında videolar okuyarak veya izleyerek çocuğunuzu daha az korkulu ve daha özgüvenli hale getirecek şekilde hazırlayın.

Diş Sağlayıcınızı Kaynak Olarak Kullanın

Bir çocuğun ağız sağlığı söz konusu olduğunda aptalca bir soru yoktur. Pediatrik diş bakımı, çocuklara çocukluktan ergenliğe ve ötesine kadar sağlıklı bir yaşam için uygun bir temel sağlamak için gereklidir.

Başka sorularınız varsa, pediatrik diş hekimlerimizden biriyle görüşmek ve çocuğunuzun Diş Evi’ni kurmaya başlamak için yakınınızdaki bir Diş Hekimleri Kliniğine ulaşmaktan çekinmeyin .